Mi az a Kanban-módszer?
A Kanban egy projektmenedzsment módszer, amely abban segít, hogy vizuálisan is nyomon követhesd a teljesítményedet. A módszert eredetileg a Toyota Motor Corporation fejlesztette ki még 1947-ben annak érdekében, hogy a versenytársakhoz képest növelje a produktivitását a gyártási folyamatai során.
A módszer azt mutatta meg, hogy miből mennyit kell gyártania, illetve szállítania a Toyotának, így a vállalat elkerülte a túlkínálatot és a kereslethez igazította, optimalizálta a termelését.
A kanban egyébként egy japán fogalom, amit a Just in Time nevű vezetéselméleti gyártási rendszerben használnak, maga a szó pedig cégtáblát jelent.
Mi a klubban az időgazdálkodási módszerekkel foglalkozunk ebben a hónapban, és az ismert és kevésbé ismert technikák sokaságából a Kanban az egyik olyan módszer, amit konkrétan a gyakorlatban is kipróbáltunk, méghozzá az évünk első 90 napjának a megtervezésénél.
Készítettem is egy tudásanyagot a klub havi témája kapcsán: Időgazdálkodási módszerek A-tól Z-ig címmel, amit a nemrég lezajlott “2023-ban hatékonyabb vállalkozó leszek” 5 napos kihívás során is használtunk az egyik feladathoz. (Töltsd le te is ingyen, ha szeretnéd átfutni a kisokost, pár szóban a Kanban-t is megtalálod benne!)
A Kanban-módszer alkalmazása vállalkozóként
Nem kell gyártócégnek lenned, ha ezt a módszert szeretnéd te is segítségül hívni a hatékonyságod növeléséhez.:) Vállalkozóként is tudod alkalmazni a Kanban-t, méghozzá nem is kell hozzá túl sok eszköz, nincs benne semmi bonyolult.
A Kanban-táblád segítségével vizuálisan tudod nyomon követni a haladásodat, amihez mindössze egy táblára (nagy méretű papír, fotókarton is lehet), posztitekre és egy tollra lesz szükséged.
Ha szívesen vezetnéd a vállalkozói feladataidat a saját Kanban-tábládban, az alábbi lépésekre lesz szükséged.
- jelölj ki maximum 3 üzleti célt a következő 3 hónapra (ezt rögzítsd a Kanban-tábládon)
- összesítsd a céljaidhoz kapcsolódó feladataidat: minden egyes feladatot külön-külön írj fel egy-egy posztitre
- különíts el oszlopokat az alábbi módon: feladatok, folyamatban, kész.
Majd mindezt rögzítsd egy táblázatban. Kétféleképpen is megteheted, mutatom is a változatokat, hogy ki tudd választani a számodra logikus elrendezést.


ÍGY ALKALMAZD A MÓDSZERT A CÉLJAID MEGVALÓSÍTÁSÁHOZ
Írd fel a tábládra azt a maximum három üzleti célt, amire a következő hónapokban fókuszálsz majd. Gondold végig, hogy a célodhoz milyen projektek megvalósításán keresztül juthasz el!
Az egyes projekteket pedig bontsd le apró, egylépéses teendőkre. Pl.: ha az az egyik üzleti célod, hogy az első 90 napban megduplázd a hírlevél feliratkozóid számát, ezek lehetnek a projektjeid:
- ingyenes csali elkészítése
- hírlevél szegmentáció beállítása
- közösségi média hirdetés elkészítése.
Ha megnevezted a projektjeidet, jöhetnek a feladatok, amelyeket egyesével felírsz az öntapadós jegyzetlapokra, úgy mint: Canva-sablon kiválasztása az ingyenes ebook-hoz, szövegírás, kreatívok elkészítése, hirdetéshez a képek kiválasztása, szöveg megírása, stb.
Amint minden egyes részfeladatot papírra vetettél, mehetnek a tábládra a posztitek a feladatok közé. Innen emelsz át néhányat a folyamatban lévő szakaszba akkor, amikor elkezdesz dolgozni rajtuk.Amikor pedig egy feladat végére érsz, mehet át a kész oszlopba, sávba. Nincs benne tényleg semmi bonyolult.:)
A Kanban-módszer előnye:
- tisztán látod, hogy milyen lépésekre van szükséged ahhoz, hogy elérd a kitűzött üzleti céljaidat
- könnyebb a heti tervezés, mert a felsorolt feladatokból kell csak kiválasztanod a heti tennivalóidat
- jobban tudsz fókuszálni, mert pontosan tudod, hogy épp mely feladatokkal kell haladnod
- extra motivációra tehetsz szert azáltal, hogy elkezdenek gyűlni a kész sávban, oszlopban a már kipipált feladataid.
Ha nem érzed magadban a kreativitást egy saját Kanban-tábla elkészítéséhez, nem szeretnél posztitekkel bíbelődni, viszont tetszik maga a módszer, akkor mindezt applikáción keresztül, úgy mint My Kanban, SwiftKanban, Kanban Tool is meg tudod valósítani.
Ismerted már ezt a módszert korábban? Ha igen, írd meg, hogy mikor és mire használtad legutóbb! Ha pedig csak most próbálod ki, szívesen elolvasom, hogy mennyire tetszett, és hogy hogyan segítette a módszer a vállalkozói céljaid megvílósítását.
főkép: pexels.com