Az egyéni vállalkozói menetrend kialakításakor is lényegében meghatározott típusfeladatokhoz kapcsolt időblokkokat hozunk létre, amely végül teljes mértékben összhangban áll a vállalkozó életvitelével, prioritásaival, céljaival.
De mit is jelent az időblokkolás?
Nem egy túlbonyolított strukturát takar, bárki el tudja készíteni önállóan is, tény azonban, hogy az időblokkok elhatárolásának alapja minden esetben az, hogy pontosan ismerd, hogy milyen feladataid vannak, melyik teendődnek mennyi az átlagos időigénye, sőt azt is célszerű tudnod, hogy mely tennivalókat kell neked elintézned és melyek azok, amiket más is elvégezhet helyetted.
Azaz precíz célkitűzés, elemzés és önismeret nélkül csak egy csinos táblázatod lesz, ami egyáltalán nem biztos, hogy a megfelelő feladatok elvégzésére irányítja a figyelmedet.
Az időblokk nem más, mint az, hogy egy-egy teendőnek, tevékenységnek fix helye lesz a naptáradban hétről hétre. Kezdetben ez lehet mindössze egyetlen típusfeladat, aztán fokozatosan bővítheted a kört.
Ha időblokkokat alakítasz ki a naptáradban, nem egy végeláthatatlan teendőlistával fogsz rohangálni napközben, hanem a módszernek köszönhetően egy korábban már prioritásként megfogalmazott feladatot végzel el rendszeresen, ugyanabban az idősávban (értsd jól, nem feltétlenül percre pontosan, hiszen az nem életszerű) hétről hétre.
Milyen típusai vannak az időblokkolásnak?
Feladatok tömbösítése
Célszerű újra és újra megvizsgálni a már meglévő teendőidet, hogy vajon nem lehet-e egyszerűsíteni, összevonni, tömbösíteni még az egyes feladatokat? Amikor elkülöníted a hasonló típusú feladataidat, szépen ki is rajzolódnak az egyes blokkok. Amivel fel tudod tenni a pontot az i-re az az, ha azt is meg tudod becsülni, hogy az adott blokkok hány percet vesznek majd igénybe. Ezért szeretem a tevékenységek naplózásával kezdeni a folyamatot, mert igencsak meglepő eredmények szoktak születni, legyen szó kreatív munkáról, írásról, online jelenlétről, stb.
Tematizált vállalkozói napok kialakítása
Vállalkozói menetrend kialakításakor magam is alkalmazom ezt a módszert, a napok tematizálásával ugyanis könnyebb fenntartani a rendszerességet, nem csúszik el az egyensúly. Tematikus napok mellett kevésbé fordulhat az elő, hogy például csak az ügyfelmunkákra koncentrálsz, a saját vállalkozásodat pedig szinte egyáltalán nem fejleszted, de arra is kisebb az esély, hogy állandóan csak posztolj, miközben a vevőszerzésre nem figyelsz (ezért nem is jönnek új ügyfelek, csak épp a követőkből lesz több).
Kötött feladatblokkok
miért jó, ha már most kidolgozod a saját rendszeredet?
Igen, nyári szünet van. De kinek? 🙂 A gyerekeknek, a vállalkozóknak kevésbé. Ha mást nem is tervezel a nyárra, mert mondjuk olyan a vállalkozásod, hogy ez az időszak jóval csendesebb a többinél, akkor legalább dolgozz azon, hogy egy olyan, letesztelt időbeosztásod legyen, ami az egyik legnagyobb fegyvered lesz a mozgalmasabb hónapokban.
Tapasztalatból tudom, hogy nem a legelső heti beosztás lesz a befutó, kell idő, mire letisztul, kialakul a saját rendszered, éppen ezért nem éri meg olyan időszakra hagyni ezt a lépést, amikor nyakig benne vagy a sűrűjében.
- Blokkokkal a naptáradban átlátható rendszered lesz. Ha visszagondolsz a napodra, nem azon lamentálsz majd, hogy mivel is foglalkoztam?
- Könnyebb elhatárolni az egyes feladatokat, nem folynak össze a tennivalók, elkerülhető a párhuzamos munkavégzés és a figyelmedet is jobban tudod tartani, hiszen dedikáltan egyetlen típusú feladatra fókuszálsz.
- A feladatok közötti szünetek tartása sem lesz ördögtől való, ha ezt a módszert használod, mert azáltal, hogy mérhető lesz a munkád, lelkiismeretfurdalás nélkül iktatsz majd be szünetet például egy 3 órás munkablokkot követően.
Ha pedig csak most indulsz el vállalkozóként, akkor se gondold, hogy mindez hasztalan! Hidd el, nincs jobb szűrője a vállalkozói szabadságnak, mint az, hogy megpróbálsz magadnak egy heti időbeosztást összerakni és betartani, még akkor is, ha jelenleg csak közösséget építesz, tanulsz, képzed magad.
Szuper, ha intuitív vagy, de ha hosszú távra tervezel, és nem hobbivállalkozást építesz, akkor egy menetrend már az első hónapokban is segít a következetesség fenntartásában. Később pedig még nélkülözhetetlenebb lesz, majd meglátod.