Hetek óta szelektálok és minimalizálok a lakásban, amit minden évben megteszek egyébként kétszer. Az egyik ilyen selejtezéses időszak általában tél végén jön el, amikor már rettentően várom a tavaszt és többnyire ősszel is megválok néhány tárgytól, amelyeknek jobb lesz már máshol.
A mostani rendrakás közben számtalanszor eszembe jutott Bitay Andi, akit az instagramról ismerek és követek már jó ideje. Nem csak a szemet gyönyörködtető fotói miatt szoktam elidőzni az oldalán, az írásait is szívesen olvasom. Sőt, néhány podcast adását is meghallgattam az utóbbi időben.
Andi anya, online tartalomgyártó és abban ad hatalmas motivációt, hogy hogyan élhetjük az életünket kevesebb tárgy ölelésében, kvázi kacatmentesen. Nem csoda, hogy miután ez a téma körüllengi a hónapomat, egy kis extra inspirációt hozok Nektek és magamnak is Anditól, méghozzá a vele készített interjú formájában.
1) Mik voltak a minimalista élet irányába megtett első lépéseid? Hogyan jutottál el az életviteledben oda, ahol most tartasz?
Szerintem nem vagyok azzal egyedül, hogy a gyerek születése indított el egy tudatosabb irányba. Körbenéztem az otthonunkban, a mindennapjaimban és elszörnyedtem attól a sok tárgytól, ami körbevett. A legnagyobb baj az volt, hogy ezek jelentős része teljesen felesleges volt és gyakran úgy vásároltam őket, hogy programnak tekintettem azt, hogy valamit vegyek.
Elkezdett foglalkoztatni a téma és ekkor szembejött velem a minimalizmus egy cikk formájában az interneten. Elolvastam és magamra ismertem. Nagyon tetszett, hogy egyáltalán nem tűnt szélsőségesnek a leírásból, hanem az egyéni igényekre reagált és lényegében szembement a fogyasztói társadalommal. Ráadásul rávilágított arra, hogy ez nem csak a tárgyakról szól, hanem nagyfokú önismereti út, ami során minden értelemben szabadabbá válhat az ember.
Ma már nem tartom magam minimalistának, az otthonunkra sokkal jobban szeretem a kacatmentes szót használni, mert érthetőbb mindenki számára. Magamra pedig azt mondom, hogy tudatos vagyok.

2) A megnyugtató otthonon túl mire van még szükséged ahhoz, hogy vállalkozó anyaként kiegyensúlyozottan teljenek a napjaid?
Naptárra és sok-sok jegyzetre. 🙂 De komolyan, máshogy nem tudnám csinálni. Egyrészt szükségem van arra, hogy szervezett legyek és pontosan lássam magam előtt, hogy miket kell az adott napon elvégeznem. Másrészt fontosnak tartom, hogy tudatosan szánjak időt eközben a pihenésre is, mert anyaként a munkaidő utáni időszak sem a felhőtlen pihenésről szól. Harmadrészt időről időre ki kell szabadulnom a lakásból, hogy némi inger érjen. Van, hogy elmegyek egy kávézóba dolgozni, máskor csak sétálok vagy találkozom egy barátommal.
Szerintem nagyon fontos, hogy ne csak a munkára és a gyereknevelésre összpontosítson az ember, hanem találja meg azt is, mi az, amiből töltődni tud. Ugyanakkor, arra is figyelek, hogy ha otthon van a kisfiam, akkor már ne dolgozzak. Nekem délután véget ér a munkanap, amikor elmegyek érte az iskolába, és csak akkor veszem elő a laptopom pár percre, ha valami miatt nagyon muszáj.
3) A multifunkciós, magazinokba illő nappalitokban tartalmat gyártasz, podcast műsorod is van. Neked mi kell ahhoz, hogy hatékony tudj lenni otthonról dolgozó anyaként?
Azért azt szeretném leszögezni, hogy a mi nappalink sem illik minden nap magazinba! Gyakran eluralkodik benne a káosz, amikor sem rendezettnek nem érzem, sem nyugodtnak, de olyankor hátat fordítok ennek és legalább a dolgozó asztalomon rendet teremtek, hogy összpontosíthassak a munkára és később máshol is rendet rakok.

4) Van még erre az évre olyan projekted a lakásotokban, amit szeretnél megvalósítani?
5) Annak, aki már ma szeretne tenni azért, hogy a zsúfolt otthonát letisztulttá varázsolja, milyen tanácsot adnál? Hogyan fogjon hozzá a folyamathoz?
Rengeteg gyors praktika létezik az azonnali eredmény eléréséhez. Úgy tartom, hogy ezek nagyon jók arra, hogy az ember lelkesedését meghozzák a téma iránt és motiválttá váljon. Ráadásul sokan vannak, akiknek nincs annyi szabadidejük, ezért ők inkább bele sem kezdenek a kacatmentesítésbe, ha azonban kisebb tevékenységekre szabdaljuk, akkor legalább elindul a folyamat.
A legfontosabb, hogy tudatosítsd magadban, ez a te otthonod, ahol jogod van jól érezni magad! És ha ehhez az kell, hogy kevesebb holmi legyen benne, akkor menjenek!
Képek forrása: kacatmentesotthon.hu